Prawidłowa konfiguracja skrzynki pocztowej może powodować wiele trudności. Nie jest to czynność, która jest oczywista. Po drodze na mniej doświadczonych użytkowników czyha mnóstwo pułapek.
Aby skonfigurować pocztę potrzebujemy:
- Adres poczty (login) np. [email protected]
- Hasło
- Nazwę serwera pocztowego (host)
- Porty dostępowe do serwera poczty
- SMTP
- POP3 lub IMAP
W tym miejscu należy dopowiedzieć, że poczta może działać za pośrednictwem protokołów POP3 lub IMAP. W zależności od preferowanego trybu wpisujemy odpowiednie numery portów.
Jaka jest różnica w działaniu pomiędzy POP3 a IMAP?
W przypadku wybrania protokołu POP3 program po połączniu pobiera całą zawartość na nasz komputer. Domyślnie wiadomości są usuwane z serwera, chociaż zazwyczaj można ustawić aby pozostawała kopia na serwerze.
Protokół IMAP działa inaczej tzn. całość poczty zawsze znajduje się na serwerze pocztowym. Automatycznie pobierane są jedynie nagłówki maili. Dopiero w momencie otwarcia korespondencji program pobiera treść wiadomości wraz z załącznikami na dysk lokalny.
Certyfikat SSL
Niestety aby sprawę bardziej skomplikować numer portu może się różnić w zależności od tego czy jest zabezpieczony SSL czy też nie. Stąd zazwyczaj otrzymujemy informację od operatora hostingu, która powinna zawierać numery portów w dwóch wariantach standardowym oraz zabezpieczonym SSL.
Tutaj pojawia się pewien haczyk, ponieważ to, że nasza strona jest zabezpieczona certyfikatem SSL wcale nie przekłada się automatycznie na serwer pocztowy. Tutaj konieczna jest weryfikacja czy certyfikat obejmuje także tą usługę. Jeśli mamy wątpliwości to najlepiej podczas konfiguracji wpisać porty dla wersji SSL, a jeśli nie będą one działać poprawnie to należy wypróbować wersję bez SSL.
Programy Pocztowe
Gdy już uda nam się zebrać wszelkie potrzebne dane to należy je wpisać w odpowiednim polu w programie pocztowym. Do najpopularniejszych rozwiązań należą:
- Microsoft Outlook
- Thunderbird
- DreamMail
- Mailbird
Oprócz wymienionych tutaj, występuje wiele innych. Część z nich oferuje dodatkowe funkcjonalności np. kalendarz, zadania, planowanie spotkań notatki itp.
Należy pamiętać, że nie wszystkie programy są darmowe. Zawsze należy sprawdzić na jakich warunkach wolno nam korzystać z oprogramowania. Szczególnie istotne jest to w przypadku zastosowań komercyjnych, ponieważ w wielu przypadkach licencja zezwala na darmowe korzystanie tylko w przypadku użytkowania prywatnego.
Podsumowanie
Jeśli udało nam się nieco rozjaśnić temat konfiguracji programów pocztowych to super. Jeżeli natomiast coś nadal jest niejasne to zapraszamy do kontaktu celem uzupełnienia informacji. Nasz zespół chętnie pomoże w rozwiązaniu problemów z konfiguracją poczty.